Skočiť na obsah

Bicykel v meste

Bicykel patrí k mestu. Dáva človeku nezávislý a rýchly pohyb ulicami, zároveň priestoru mesta vdychuje ľudský rozmer a život. Je v meste najrýchlejším dopravným prostriedkom „od dverí k dverám“, netvorí dopravné zápchy, je tichý, skladný a dokonale čistý. Zo všetkých spôsobov dopravy spotrebuje najmenej energie na prejdenie jedného kilometra. A ako vidíme v zahraničí, dokáže si získať masovú obľubu a vytvoriť významný podiel na doprave v meste (napr. Kodaň 36%).

Kodaň. Po tomto moste v Kodani prejde denne 36 000 cyklistov. Šírku cyklopruhu preto zdvojnásobili. Video ako to funguje. Foto: www.copenhagenize.comKodaň. Po tomto moste v Kodani prejde denne 36 000 cyklistov. Šírku cyklopruhu preto zdvojnásobili. Video ako to funguje. Foto: www.copenhagenize.com

Európskym veľkomestám priniesol rast životnej úrovne v uplynulých desaťročiach preplnenie automobilmi a pre život v nich táto „vyššia životná úroveň“ paradoxne znamenala znečistený vzduch, hluk, dopravné zápchy a celkové odľudštenie mesta. Dnes opäť objavujú bicykel, aby sa stali predovšetkým priestorom pre ľudí.

Podobný, o niečo oneskorený vývoj môžeme vidieť aj u nás. Cestná infraštruktúra sa stále stavia na mieru motorovej doprave a zodpovední vidia cyklistiku len ako príjemnú rekreačnú aktivitu, na bežnej ceste trochu nebezpečnú. Nie však už ako skutočný druh dopravy. Pritom v mestách, ktoré už cyklistickú infraštruktúru začali budovať, počet cyklistov stúpa. Potvrdzuje sa, že ľudia majú záujem jazdiť v meste bicyklom, ale pri súčasnom stave sa na cesty boja. Je čas, aby sme dali bicyklom priestor na uliciach i my.

Kodaň. Foto: www.copenhagencyclechic.comKodaň. Foto: www.copenhagencyclechic.comParíž. Projekt verejných bicyklov Vélib' spôsobil v Paríži revolúciu a behom jediného roka si bicykel získal obrovskú popularitu. Foto: www.copenhagencyclechic.comParíž. Projekt verejných bicyklov Vélib' spôsobil v Paríži revolúciu a behom jediného roka si bicykel získal obrovskú popularitu. Foto: www.copenhagencyclechic.com

Obľúbeným dôvodom prečo to nejde sú peniaze a dnes aj magické slovo „kríza“. Tá je však práve príležitosťou pre rozvinutie šetrnejších druhov dopravy v meste, z ktorých jedným je práve doprava cyklistická. Úspornejšia pre verejné prostriedky na výstavbu infraštruktúry, pre vlastné náklady obyvateľa i pre prostredie, v ktorom denne žijeme. Potrebná je zmena myslenia a hlavne vôľa. Jednou z najčastejších prekážok je fakt, že zodpovední jednoducho nevedia, čo by vlastne mali urobiť. Rôzne možnosti predostierame práve na tejto stránke.

Prečítajte si prečo je bicykel ideálnym dopravným prostriedkom do mesta a ako zlepšiť v meste podmienky pre cyklistickú dopravu. Poradíme vám tiež niekoľko skúseností ako v meste jazdiť bezpečne. Nechceme tvrdiť, že sa vždy dá zaobísť bez auta. Mať ho k dispozícii sa však dá aj bez toho, aby každému stálo jedno pred domom. Vo svete sa rozvíja lacnejší a rozumnejší spôsob používania automobilov – zdieľanie áut, ktorý elegantne rieši notorické problémy s parkovaním.