Skočiť na obsah

Prečo na bicykli

Bicykel je ideálnym dopravným prostriedkom do mesta. Na bicykli ste rýchli a nezávislí, dostanete sa kamkoľvek a bez stresu, navyše prakticky zadarmo. A nezískavate len vy, ale i mesto ako celok. Rozšírením cyklistickej dopravy namiesto individuálneho automobilizmu sa stáva ľudskejším a príjemnejším miestom. Veď kde by ste bývali radšej – v pokojnej štvrti medzi zeleňou alebo pri rušnej štvorprúdovke?

A čo prináša mestu celkovo

zdravé a príjemné prostredie pre život
Bicykel je dokonale čistý a tichý prostriedok trvalo udržateľnej dopravy. Neznečisťuje svoje okolie jedovatými splodinami ani skleníkovými plynmi, neobťažuje hlukom. O „rušnej” cyklistickej trase pod otvoreným oknom ani neviete.
priestor pre ľudí
Bicykel potrebuje oproti motorovej doprave oveľa menej miesta pri pohybe i pri parkovaní. Neblokuje ulice zápchami, nezaberá chodníky, umožňuje lepšie využitie verejného priestoru namiesto rozsiahlych parkovísk.
menej dopravných nehôd
a hlavne ich následkov. Nehody, kde by cyklista spôsobil ťažké zranenie alebo smrť sú raritné.
voľnejší pohyb bez bariér
Bicyklová doprava nerozdeľuje mestský priestor a netvorí ťažko prekročiteľné bariéry ako rušné motorové komunikácie. Nevyháňa chodcov do nadchodov a podchodov, nekladie im do cesty semafory ani zábradlia.
úsporu verejných zdrojov
Infraštruktúra potrebná pre dopravu na bicykli vyžaduje podstatne nižšie náklady ako pre dopravu motorovú, menej sa aj opotrebúva. V dôsledkoch sa ušetrí i na liečbe civilizačných ochorení, na spotrebe prírodných zdrojov, energie, na množstve odpadov.

Čo dáva bicykel priamo vám

je rýchly
Pri kratších cestách (do 5km) je bicykel najrýchlejším spôsobom dopravy v meste „od dverí k dverám“. Nestojíte v kolónach, na križovatke čakáte vpredu a zosadáte až tesne „pred dverami“. Často dokonca existuje namiesto bežnej cesty skratka.
je skladný
Vždy máte kde zaparkovať, neplatíte a stojíte priamo tam, kde ste sa potrebovali dostať.
predstavuje nezávislosť
Kedykoľvek, kamkoľvek, bez čakania, bez lístka, bez vodičáku, bez rodičov.
je lacný a šetrí peniaze
Prakticky každý si môže dovoliť kúpiť bicykel. Každý člen rodiny môže mať svoj. Cestujete potom skoro zadarmo a netrápia vás ceny benzínu ani cestovných lístkov.
zlepšuje zdravie a kondíciu
Pravidelným pohybom vyvažujete sedenie v práci, v škole, za počítačom. Civilizačné choroby si tak vyberú radšej niekoho iného. Okrem priaznivých účinkov na telo je jazda i relaxom a vy ste v lepšej nálade.
je spoločenský
Pri ceste bicyklom vás od okolia nedelí žiadna bariéra, vnímate život a priestor okolo seba, ste jeho súčasťou. Stretnete známych, zastavíte sa pri novom plagáte, ráno začujete vrabce…

Neznamená to vzdávať sa všetkých iných spôsobov dopravy. Skúste sa však raz vydať do práce či školy inak – na bicykli. Zažijete mesto z iného pohľadu. A inšpirujete aj ďalších.

Čím viac je v meste ľudí na bicykli, tým viac je bicykel vnímaný ako normálny dopravný prostriedok. Ako doprava, ktorá stojí za pozornosť a podporu mesta, ako aj rešpektovanie od ostatných účastníkov cestnej premávky.