Skočiť na obsah

Zdieľanie áut – car-sharing

Auto je veľmi užitočný vynález, o tom niet sporu. Niekedy je takmer nenahraditeľné – keď potrebujete zobrať na chatu tri vrecia cementu, odviezť starých rodičov, ktorým sa už ťažko nastupuje do autobusu, a aj na veľký sobotný nákup pre celú rodinu sa celkom hodí mať ho po ruke.

Bežný obyvateľ mesta používa svoje auto priemerne menej než hodinu denne, zvyšných 23 hodín vozidlo nečinne stojí. Rovnako autá jeho susedov a ostatných. V meste sú tak pod parkujúcimi autami pochované celé hektáre plochy. Ďalšie hektáre asfaltu tvoria momentálne voľné parkovacie miesta, ktoré aj tak nestačia. A to pripadá v Považskej Bystrici jedno auto na troch obyvateľov. Do budúcna sa očakáva nárast ešte aspoň o polovicu tak, ako je to vo veľkomestách už dnes. Kde budú stáť?

Okrem otázky využitia verejného priestoru je v súvislosti s vlastným autom zaujímavá aj iná, osobnejšia – koľko času strávim v práci zarábaním len na jeho kúpu a prevádzku? Čo všetko iné by som mohol mať za túto sumu?

Mať k dispozícii auto je však možné aj bez nutnosti vlastniť ho. Vo svete sa rozvíja výhodnejší spôsob používania automobilov zvaný car-sharing – zdieľanie áut. Jednou možnosťou je, že sa na kúpe a zdieľaní auta dohodne niekoľko rodín a tie sa podelia o náklady. Tento model už existuje napr. v Brne.

Alebo, čo je v zahraničí bežnejšie, vozidlá rozmiestnené po meste prevádzkuje na to zriadená organizácia ako službu. Auto nájdete vždy pripravené na jazdu, nestaráte sa o údržbu, opravy, poistenie, nenesiete riziko krádeže ani vysoké počiatočné náklady a platíte len za použitie auta. Pre tieto vozidlá sú navyše obvykle vyhradené zvláštne parkovacie miesta. Zdieľanie áut existuje v mnohých krajinách Európy, v Kanade i v USA.

Ako to funguje? Zdieľanie áut prevádzkuje firma alebo organizácia vytvorená pre tento účel, u ktorej sa záujemci zaregistrujú. Keď potrebujete auto, rezervujete si ho telefonicky, SMS-kou alebo cez internet na určitý čas a vyberiete z ponuky dostupných vozidiel typicky to najbližšie. Auto potom odomykáte svojou elektronickou kartou. Dnu sú uložené doklady od auta, tankovacia karta, ktorou platíte počas cesty, príp. i parkovacia karta. Po návrate zaparkujete, zamknete a vozidlo je pripravené pre ďalších členov. Platí sa mesačne podľa prejdenej vzdialenosti a doby používania.

Zdieľanie áut je pre ľudí, ktorí nejazdia každý deň. Zostáva vám výhoda mať k dispozícii auto, keď ho potrebujete, ale odpadajú starosti a náklady spojené s jeho vlastníctvom. Ak najazdíte ročne menej než 10–15 tisíc kilometrov, je účasť v zdieľaní áut lacnejšia než auto vlastniť. O náklady na kúpu, poistenie a prevádzku sa totiž delíte s ostatnými. Môžete si dokonca vybrať z viacerých druhov vozidiel rozličnej veľkosti podľa toho, aké práve potrebujete. Nezriedka sa pridáva i zvýhodnené ročné predplatné na mestskú hromadnú dopravu. Oproti klasickej požičovni automobilov je zdieľanie áut prístupné 24 hodín denne 7 dní v týždni, na viacerých miestach v meste a platí sa len za hodiny výpožičky, nie za celý deň. Nemusí sa ani zakaždým uzatvárať samostatná zmluva.

Zdieľané autá v Stuttgarte. Foto: Wikimedia Commons.Zdieľané autá v Stuttgarte. Foto: Wikimedia Commons.

Potrebám členov zdieľania áut stačí menšie množstvo efektívnejšie využívaných vozidiel než majiteľom áut. Navyše majú tendenciu používať automobil menej, len keď ho skutočne potrebujú a kombinovať ho s inými druhmi dopravy. Miestne samosprávy si uvedomujú , že to prispieva k lepšej dopravnej situácii a zdravšiemu životnému prostrediu v meste, preto obvykle poskytujú prevádzkovateľovi rôzne formy podpory a spolupráce.

Tiež si myslíte, že by stálo za to mať zdieľanie áut aj v Považskej Bystrici? Vhodným spôsobom je súkromná prevádzkujúca firma s podporou mesta resp. partnerstvo mesta a firmy. Väčšina úspešných car-sharingových organizácií vyrástla zo skromných začiatkov a postupne zažila prudký rast, medziročne i o 50%. Ak vás myšlienka zdieľania áut ako moderného spôsobu podnikania zaujala, vieme vám poskytnúť ďalšie užitočné informácie.

Alebo ak uvažujete o tom, ísť do spoločného auta viacerých rodín, ale nepoznáte iných záujemcov, nechajte nám na seba kontakt a až vás bude viac, pošleme vám vzájomne kontakty.

Ďalšie články o zdieľaní áut:
Odborníci predpovedajú car-sharingu skvelú budúcnosť
Car-sharing a udržitelná doprava – inspirace z několika německých měst
Car sharing
Modely, ktoré si môžete vybrať v Rakúsku