Skočiť na obsah

Popoludnie na fontáne

V sobotu 24. apríla Bystricykel a jeho priatelia strávili popoludnie v parku pri nemocnici. Chceli sme piknikovať, tvoriť, trochu sa hrať a park vyčistiť. Na záver bolo pre účastníkov pripravené prekvapenie. Ako členku organizačného tímu ma príjemne prekvapilo, že prišlo veľa našich známych z mesta i jeho okolia a niekoľko rodičov s deťmi z Lánskej. Je dobré poznať svojich susedov :-)

Jarná cyklojazda mestom. Aká bola?

Naša premiérová cyklojazda Považskou Bystricou na Deň Zeme prilákala viac než sto ľudí na bicykli, korčuliach, skejte i kolobežke. V chladnom ale slnečnom aprílovom počasí sme všetci zažili na chvíľu mesto inak a nemuseli sa na ceste báť. Cyklojazda (v angličtine critical mass – kritické množstvo) je totiž skupina, ktorá sa už nedá prehliadnuť. Pridal sa aj primátor mesta Miroslav Adame a niekoľko cyklistiek dorazilo až z Bytče. Samozrejme na dvoch kolesách.

Ako chodím na bicykli v našom meste

Som Bystričanka. Bicykel v rodnom meste využívam na dopravu. Mám repasovaný dámsky mestský bicykel, starší ako ja. Dennodenne jazdím po cestách do práce, na nákupy, po okolí. Bicykel považujem za bežnú súčasť svojho života. Auto zatiaľ nepotrebujem. Naopak, bicykel sa mi vidí v mnohých ohľadoch lepší. Nepotrebujem miesto, ani eurá na parkovanie v centre. Pomerne rýchlo sa dostanem všade, lebo rozloha mesta je malá, i najvzdialenejšie body sa dajú na bicykli za krátky čas spojiť. V špičke je bicykel omnoho rýchlejší ako preplnená MHD.

Oživ mesto na Deň Zeme 2010

Radi by sme vás pozvali na sériu akcií, ktoré Bystricykel poriada pod názvom „Oživ mesto na Deň Zeme“ v dňoch 20.–24. apríla 2010. Hlavnou z nich bude spoločná jazda mestom na bicykli, korčuliach, kolobežke či skejte pre všetkých priaznivcov zdravého pohybu a ekologickej dopravy. Po jej skončení bude v čajovni Sinai nasledovať prezentácia občianskych aktivít v meste a premietanie filmu Auto*mat. Cyklojazdu budú už po tri predchádzajúce rána pripomínať „raňajky pre cyklistov“ – symbolické občerstvenie pre všetkých, ktorí pôjdu ráno do práce na bicykli. V sobotu zavŕši Deň Zeme popoludnie v parku pri nemocnici naplnené hrami a pomocou parku.

Osud nášho návrhu

Úpravy cesty pred železničnou stanicou práve prebiehajú. Náš návrh krajská správa ciest, realizátor rekonštrukcie, v projekte nezohľadnila. Cyklopruhy tam teda teraz nevzniknú. Škoda len, že až aj dopravní odborníci nášho kraja pochopia význam udržateľnej dopravy v meste, bude treba vynaložiť ďalšie verejné peniaze na to, čo mohlo byť dnes prakticky zadarmo.

Odpoveď primátora

„Chcem Vás ubezpečiť, že osobne podporujem rozvoj cyklistickej dopravy v meste Považská Bystrica,“ píše primátor MUDr. Miroslav Adame vo svojej odpovedi. Zároveň sa však obáva, že pri nízkom tohtoročnom rozpočte mesta, nebude v mestskom zastupiteľstve ochota vydávať peniaze na koncepciu cyklistickej dopravy.

List primátorovi k rozpočtu na rok 2010

Myšlienku vyčleniť prostriedky na generel cyklistickej dopravy v rozpočte mesta na rok 2010 sme so žiadosťou o podporu predniesli na Komisii pre životné prostredie, výstavbu a dopravu, ktorá je poradným orgánom mestského zastupiteľstva. Nakoľko sa komisia postavila k tejto myšlienke zdržanlivo, obrátili sme sa s naším návrhom na primátora mesta MUDr. Miroslava Adameho.

List od mestského úradu pre VÚC

Mestský úrad náš návrh podporil a ihneď ho odoslal krajskej správe ciest, ktorá realizuje rekonštrukciu s odporúčaním doplniť cyklopruhy do projektu.

Náš návrh dopravného riešenia pred stanicou

Návrh dopravného riešenia priestoru pred železničnou stanicou, ktorý sme adresovali vedeniu mesta. Obsahuje nákres vedenia jazdných pruhov pre cyklistov konzultovaný s dopravným projektantom, ukážky cyklopruhov z iných miest a niekoľko ďaľších úprav pre bezpečnosť chodcov a humanizáciu tohoto miesta.

Zakázané územie

Mrazivé januárové ráno, tma. Červené blikačky jedna za druhou križujú ešte spiace centrum mesta. Slnečné popoludnie a dve staršie dámy opierajúc sa o bicykle zabraté v družnom rozhovore pri náhodnom stretnutí pred podchodom. Rodina s malými deťmi vracajúca sa popri Domanižanke z cyklistického výletu. To sú každodenné obrázky z Považskej Bystrice, kde je bicykel celkom bežným dopravným prostriedkom.

Syndikovať obsah